onsdag 3 december 2014

LPP Kemi





    Ämne: Kemi (6v)



Årskurs: 5

Kemi och miljö

Syfte
Förmågor
som du ska träna på
  • Beskriva och förklara
  • Undersöka
  • Granska och motivera

Konkreta mål för dig som elev
    När du har arbetat klart med detta arbetsområde ska du kunna:
  • förklara atomens kretslopp och vad som menas med att ”ingenting försvinner, allt finns kvar,
  • ge exempel på några grundämnen,
  • berätta om ämnens tre faser,
  • ge exempel på en kemisk reaktion,
  • ge exempel på ämnen som kan lösas i vatten,
  • ge exempel på några basiska och sura ämnen,
  • veta hur människan påverkar miljön med kemiska ämnen,
  • ge exempel på hur kunskaper i kemi kan lösa problem,
  • berätta vad som händer med vårt avfall och våra sopor och ge exempel på hur vi kan ta hand om dem,
  • planera, genomföra, dokumentera och utvärdera en undersökning,
  • ställa frågor, säga vad du tycker och lyssna till vad andra säger,
  • använda begreppen nedan i det muntliga och skriftliga.
Ord och begrepp
som hör till ämnet
    atomer, baser, fast, flytande, förångas, gasform, grundämne, kemisk förening, kemisk reaktion, kompostera, kondensera, lösningsmedel, materia, pH-skala, smälta, sortera, syror, utsläpp, återvinna, övergödning
Bedömning
Så här kommer du att få visa vad du lärt dig och förstått

  • diskuterar i grupper eller helklass
  • planerar och utför experiment
  • besvarar och ställer frågor

fredag 28 november 2014

Veckobrevet som tog föräldrarna med storm! v. 48

Veckobrevet som tog föräldrarna med storm!

Klass 5b i Västbergaskolan har jobbat sten hårt i skolan under hela veckan. Dom hann till och med pynta och fixa i ordning i klassrummet innan veckan tog slut, och det var dags för 1:a advent på söndagen.

I tisdags på matten fick dom omvandla från bråk till decimaltal t.ex 5/4=1 ¼=1,25.
- Det var inte så svårt, säger Sebastian 11 år.
Sebastian sa också att man lär sig mycket i dom olika ämnena.
 Dom fick så klart grön lektion på musiken igen. Förstår ni vilken klass dom är.
 Och på slöjden har dom börjat med fågelholkar två och två. Dom blir nog jätte fina.
-Men det var tråkigt att vi inte fick ha någon syslöjd för att läraren var sjuk och det fanns ingen vikarie, sa Sebastian när han julpyntar i klassrummet istället för syslöjden.
För en vecka sedan så var dom på Vasamuseet och fick lära sig olika saker, så i måndags fick dom sitta i grupper och berätta för de andra i gruppen vad dom hade lärt sig och sedan kunde alla i gruppen allt om vad de andra hade lärt sig.
I tisdags på svenskan blev alla klara med sina artiklar som dom gjorde med hjälp av Story Cubes.  Och i fredags så blev det ingen gympa pågrund av att dom skulle gå och kolla på 3:orna där dom välkomna 1:a advent.

Av Sebastian Förare och Maya Novais.

Här kommer en länk till SO-läxan om den är svår att hitta. Kom ihåg att fylla i pappret i SO-häftet också! Trevlig första advent // Maija

Historieätarna, Stormaktstiden

fredag 21 november 2014

Veckobrev v. 47 + Valborg

Hej!
Den här veckan har bloggarna inte haft möjlighet att skriva, i och med besöket på Vasamuseet idag fredag. Istället skriver jag (Maija) några rader om just besöket vi var på idag. Kanske att Axel och Elis kan skriva några rader om den här veckan på måndag, så får de också blogga.

Vi är nyss hemkomna med två storgrupper; skeletten och föremål från havsbotten. Eleverna skötte sig i det stora hela exemplariskt på vägen dit, på vägen hem och under själva besöket. Så roligt att åka med era fina barn! Som lärare blir jag riktigt stolt; när de kommer med sina väl genomtänkta frågor och kommentarer till guiden och när de har fullt fokus och verkligen lyssnar på vad guiden säger trots en lång visning och tomma magar (innan lunchen). Klart att det förekommer små situationer då jag måste säga till vissa elever, främst under de 30 minuter de fick gå runt fritt, men inget att egentligen orda om så här efteråt.
Nästa vecka ska vi arbeta i expertgrupper och delge varandra i klassen om vad vi varit med om. På så sätt får vi tre visningar i en!

Här kommer även en hälsning från föräldrar i 5C, angående Valborg:
Hej
I klass 5c är vi fyra representanter som ska vara med och styra upp valborgsfirande i Hökmossen. Jag undrar vilka det blev i 5a och 5b? Skicka gärna ut i ert veckobrev/blogg att de ska ta kontakt med oss.
madeleine.malmberg@hotmail.com
katarinarangne@hotmail.com
gustavnygren@hotmail.com

Tack på förhand.
Hälsningar
Madeleine Malmberg Norrsell / Noel 5C

Trevlig helg nu alla!
// Maija


Avslutningen 19:e december

I år kommer vi att ha avslutningen fredagen den 19:e december i vår nyrenoverade aula. Eleverna börjar 9.00 och vi samlas i klassrummet. Avslutningen är kl. 10.30. 

Det är begränsat med platser i aulan. Det innebär att det är främst föräldrar till elever som ska uppträda som kan komma och titta.
Skoldagen slutar ca 11.00 (direkt efter avslutningen).

http://www.julbilder.nu/wp-content/uploads/2010/09/julgran41.gif

tisdag 18 november 2014

Kemiläxa till tors 27 november

Titta på dessa två filmer som handlar om atomer och molekyler. Titta gärna flera gånger. Vilken film tycker du är bäst? Varför? Du behöver inte skriva ner din motivering om du inte vill.


https://www.youtube.com/watch?v=0DmWj0cFPbI


https://www.youtube.com/watch?v=Ybfaii4roK4




fredag 14 november 2014

Planering Stormaktstiden



Ämne: Historia (hi)
Årskurs: 5 ht

Stormaktstiden
1611-1718

Förmågor


  • Analysera - se samband
  • Kommunicera - samtala med olika sorters personer
  • Begrepp - förstår vad begreppen betyder
  • Procedur - veta hur man kan använda bl.a. begrepp
    * Du har baskunskaper om hur det var förr i tiden och om hur historiska händelser och personer. (heja 1)
    * Du kan diskutera på ett enkelt sätt hur samhället förändras, vad människor gör och hur de lever. Du diskuterar orsaker och följder till detta på ett enkelt sätt. (heja 2)
    * Du kan diskutera hur förändringar [...] i hur människor lever och möten mellan kulturer har påverkat den tid vi lever i. Du motiverar det med enkla exempel från förr i tiden. (heja 4)
    * Du kan använda historiska begrepp på ett ganska bra sätt när du studerar och diskuterar historia [...]. (heja 7)

Centralt innehåll


    Historia
    Norden och Östersjöriket Sverige, cirka 1500—1700
  • Nordens och Östersjöområdets deltagande i ett globalt utbyte, till exempel av handelsvaror, språk och kultur.
  • Den svenska statens framväxt och organisation

  • Det svenska Östersjöriket. Orsakerna till dess uppkomst och konsekvenser för olika människor och grupper runt Östersjön. Migration till och från samt inom det svenska riket.
  • Reformationen och dess konsekvenser för Sverige och övriga Europa.
  • Vad historiska källor, till exempel brev och andra dokument, kan berätta om likheter och skillnader i levnadsvillkor för barn, kvinnor och män jämfört med i dag.
    Hur historia används och historiska begrepp
  • Exempel på hur forntiden, medeltiden, 1500-talet, 1600-talet och 1700-talet kan avläsas i våra dagar genom traditioner, namn, språkliga uttryck, byggnader, städer och gränser.
  • Hur historiska personer och händelser, till exempel drottning Kristina, Karl XII och häxprocesserna, har framställts på olika sätt genom olika tolkningar och under skilda tider.
  • Vad begreppen förändring, likheter och skillnader, kronologi, orsak och konsekvens, källor och tolkning betyder och hur de används i historiska sammanhang.
  • Tidsbegreppen vikingatiden, medeltiden, stormaktstiden och frihetstiden samt olika syn på deras betydelser.
Ord och begrepp














Namn och händelser
  • stormaktstiden
  • snapphanar
  • indrivare
  • gråkappa
  • besvärjelser
  • tinget
  • tortera
  • valloner
  • finnmarker
  • karoliner
  • skyttegravar
  • Gustav II Adolf
  • Axel Oxenstierna
  • Drottning Kristina
  • Karl X Gustav
  • Karl XI - envåldshärskaren
  • Karl XII - soldatkungen
  • Louis De Geer
  • Vasaskeppet

  • Ludvig XIV av Frankrike
  • tsar Peter av Ryssland
  • Häxprocessen
  • Slaget vid Lützen
  • 30-åriga kriget
  • Freden i Roskilde
  • Nordiska kriget
  • Slaget vid Poltava
  • 30:de november
Konkreta mål för dig som elev.
1) fakta och begrepp (begrepp och procedur) (Heja 1 och 7)
2) Du ska kunna diskutera hur människor lever. (analysera) (Heja 4)
3) Du ska kunna diskutera om orsaker och konsekvenser (analysera) (Heja 2)
4) Du ska kunna berätta för andra, både muntligt och skriftlig, det du vill diskutera. (kommunicera) (Heja 1, 2, 4 och 7)


1)
Du ska kunna minst
- 5 av begreppen ovan
- 4 av de viktigaste personerna
- 3 av händelserna under Stormaktstiden


2) Du ska kunna diskutera hur människor lever.
3)
Du ska kunna resonera om orsaker till:


- att Vasaskeppet byggdes
- häxprocesserna startade
Du ska kunna resonera om konsekvenser:
- till att Vasaskeppet sjönk
- till häxprocesserna
4) Du ska kunna berätta för andra, både muntligt och skriftlig, det du vill diskutera.
Bedömning


Bedömning sker utifrån Heja punkterna 1, 2, 4 och 7 i historia. Dels kommer vi att göra flera små”prov”, men även engagemanget under lektionerna har även stor betydelse.


Arbetsgång
Förslag på arbetsgång:
* vi läser ur boken
* vi tittar på Sveriges Historia och pratar om innehållet
* vi diskuterar i par och helklass frågor från nationella prov
* gör egna instuderingsfrågor
* arbeta med iPads
* några småprov
* teatrar - spela pjäser
* Pling Plong
* andra filmklipp - Historiepolisen,
* Vasamuseet

Veckobrev v. 46

Hej klasskompisar och föräldrar! veckans bloggare är Ebba och Hedda

Denna vecka är full av spännande saker.

På idrotten så har vi haft två praktikanter… Tror jag dom var… Dom hette Elias och Patrik.
Dom höll i lektionerna och det var annorlunda. Men kul! Vi gjorde vi flaggan, evighets stafett och plintboll. Och evighets stafett var en stor favorit bland eleverna.

På NO så har vi haft prov! Det handlade om energi och magnetism. Och Pia hade varit duktig och visat vad m,an skulle plugga på och då blev provet lättare.

Efter provet om man inte ville rita eller läsa så fick man måla mandalas!  Alla tyckte att det var jätte kul och roligt. Pia hade tagit med sig en bok hemifrån.

På måndagen så hade vi en man som satt och tittade på lektionerna. Han hette Johan. Han var trevlig och han sa riktigt bra respons till fröknarna.

Vi jobbade med trummor på musiken. Men det blev ganska stökigt så vi har fått ett mål. Tre gröna lektioner (bra arbetsro) i rak. Då ska vi få en belöning… Tror jag…

Tjejerna har tagit spruta och det gjorde ont så vi fick päronsaft. Yummy!

Vi har tänkt ha en bal så vi undrar om någon kan vara med på balen. Vi fixar allt men ni ska bara vara ansvariga för barnen. Så säg gärna till. Det är inte säkert att vi kommer ha en bal men det vill vi!

Vi ska ha matsäck till Vasamuseet till på fredag och vi har ett mattepapper, engelska glosor och svenska papper.


HA DET GÖTT HEJDÅ

fredag 7 november 2014

Veckobrev v.45

Vecka 45
Den här veckan på matten har vi jobbat med djungelbråk på ipads.
Vi lärde oss att omvandla bråk till decimaltal och procent vi lärde också oss att addera bråk tal. Alla tyckte det var relativt enkelt.


På no har vi laborerat med massor av magneter och så skulle vi se vilken som var starkast. Först skrev alla i klassen en planering “för vilken magnet som är starkast” Den bästa planeringen i gruppen skulle man använda. Alla var bra.


På id har vi kört indian smyg.det var 2 personer på en matta som räknade till 3 och resten skulle springa fram och hämta ärtpåsar men om man blev hittad av dom 2 personerna fick man lägga tillbaka ärtpåsen och gå till baka till sin grupp. Dom flesta tyckte det var kul.


På sv har vi skrivit tidnings artiklar om vad vi har gjort på höstlovet vissa skrev om att dom hade tråkigt och andra som hade roligt.


Provet som vi hade på so var både svårt och enkelt men slut summan hamnade nog på svårt.
Provet handlade typ bara om Gustav Eriksson vasa och man skrev ganska långa texter men dom var inte super långa. Jag kan säga en fråga som lyder…                     vad heter det när kungens först födde son blir kung när kungen dör?
                                           Trevlig helg önskar Alex och Nils

torsdag 6 november 2014

Prov på energi

Prov på energi torsdagen den 13/11

s 68-83 i Koll på NO

Du ska


  • veta vilka energiformer som finns
  • förstå energiprincipen
  • kunna ge enkla beskrivningar av vad energi är och ge exempel
  • veta vad vi behöver energi till
  • förstå att det går åt energi för att få fram olika livsmedel ”matens väg till köket” s 73
  • kunna förklara vad som menas med sluten krets och strömavbrott
  • veta att olika ämnen leder ström olika bra
  • känna till grunden för hur en elektrisk apparat fungerar
  • kunna ge exempel på vad man kan använda magneter till
  • veta att jorden är magnetisk med ett magnetfält
  • kunna ge exempel på vad man har en elmotor och en generator till förklara på ett enkelt sätt hur de fungerar
    (man behöver inte kunna förklara bilderna på s 77)
  • ge exempel på olika energikällor s 78-79
  • kunna förklara skillnaden mellan förnybar och icke förnybar energi
  • veta vad som menas med växthuseffekten
  • veta hur energikällorna kan påverka miljön
Ord och begrepp som du ska kunna använda dig av hittar du i Lpp:n för energi som ligger här på bloggen. 

fredag 24 oktober 2014

Veckobrev v.43

Den här veckan har vi jobbat med en bok som heter "Upprorstid" på svenskan. Det handlar om en kille som heter Sven och han försöker hitta Gustav Vasa i Dalarna.
  På No:n har vi jobbat med magnetism. Vi lärde oss b.l.a att elektro-magneter behöver ström för att bli magnetiska, och hur vi får t.ex en spik att bli magnetisk, genom att dra en magnet på spiken så då blir den magnetisk. 
  I onsdags på idrotten hade vi utomhus idrott och vi körde flaggan. I fredags renoverades tjejernas omklädningsrum så vi tjejer var tvungna att gå igenom killarnas omklädningsrum. Man fick välja mellan ringar, långhopprep eller pingis. Jag (Maja) valde ringar och jag (Maya) valde pingis.
   

Mvh Majsi och Maysan!

På fredag vecka 45 är det SO prov (historia). Eleverna har fått en planering över hela Vasatiden och skrivit ner vilka sidor de kan läsa på extra för att klara provet. Trevligt lov alla! // Maija

onsdag 22 oktober 2014

Träna bråk på Fun Kids online math games

http://www.sheppardsoftware.com/math.htm#fractions


Dessa spel kan man börja med!
  • Equivalent fractions matching
  • Fractions splat
  • Fraction addition
  • Fraction subtraction
  • Reduce fractions splat
  • Equivalent fractions splat
  • Fractions sets

fredag 17 oktober 2014

Veckobrev v. 42

Hej!!

Denna veckan är Jolina och Stella bloggare.
Vi har haft Svenska och då jobbade vi med Stockholms blodbad. Vi har läst ut hela boken och ska börja med del 2.
Sen på matten håller vi på med bråk och vi använder oss också av bråk-plattor.
På No så har vi jobbat på elektricitet och energi. Vi fick göra ett experiment med lampor. Det var seriekoppling och parallellkoppling.
Sedan har vi haft Engelska. Då jobbade vi med våra berättelser som man ska koppla med bilden. Sedan på bilden gör vi fortfarande våra små karaktärer som ska bli en serie och språket ska vara på engelska det är därför vi har kopplat det till engelska och bild.
På musiken har vi spelat piano och gitarr. På piano så spela ackord.
Idrott har vi haft ute jumpa och inne jumpa. På ute jumpan så körde vi fridrott och på inne jumpan så gjorde vi olika staffeter.

Vänliga hälsningar Jolina och Stella!             Ps vi har lyckats med vägningen på maten

NO-läxa

lördag 11 oktober 2014

Ett litet experiment

 

Vi testar djungelbråk

 

Vi bygger solfångare

 

Veckobrev v 41

Hej! det är vi som är veckans bloggare Ida och Malcolm men Malcolm är inte här så Rut bloggar istället. 

På svenskan har vi läst ut Coolt och den var cool! Vi har också pratat om lässtrategier cowboyen som sammanfattar, spågumman som förutspår, reportern som ställer frågor, detektiven som reder ut och konstnären som skapar inre bilder. Maija läste ur en bok som heter Stockholms blodbad och vi fick rita bilder till. Då använde vi lässtrategin konstnären.

På No:n så byggde vi på våra solfångare och skrev ritningar och förklaringar till våra solfångare. Vi ska testa dom när det blir lite soligare ute, om det kommer att inträffa. Vi har också fått tillbaka våra gamla, gamla diagnoser som vi gjorde för typ ett år sen. 

På engelskan har vi gjort det gamla vanliga dvs. att vi har arbetat i MAGIC. Och vi har börjat på ett manus till en serie på bilden.

På So:n har vi arbetat med Gustav Vasa. Men egentligen så heter han faktiskt GUSTAV ERIKSSON!!! Men är från släkten Vasa. 

På matten har vi småbörjat på ett nytt kapitel om bråk. 

På gympan så har vi kört fotboll ( med en fransk vikarie ), spökboll och haft fys ( med Kent ). Dom flesta tyckte att det var jobbigt med fys för att vi skulle hoppa över en bänk, krypa under en bänk, hoppa över en bänk, göra 10 situps och 10 armhävningar. Det behövde vi göra 20 gånger!

Dit vir tip illt vi hir gjirt dinni vicki! ( I-språket)

(översatt till svenska) Det var typ allt vi gjort denna vecka!

Hej då vi kommer tillbaks nästa vecka med andra bloggare!!!


onsdag 8 oktober 2014

Lpp Bråk och decimaltal

 14-10-08

    Ämne: Matematik

Årskurs: 5

Bråk och decimaltal

Förmågor
som du ska träna på
  • lösa problem och välja bra och effektiva metoder
  • beskriva hur man kan lösa problem och se om resultaten är rimliga
  • ge förslag på olika sätt att lösa problem
  • beskriva och använda de matematiska begreppen och förstå hur de hänger ihop
  • göra uträkningar och välja lämpliga metoder
  • beskriva och prata om hur man kan göra uträkningar och kunna använda dig av bilder, tabeller, grafer och symboler
  • förklara hur du har tänkt och förstå hur andra har tänkt när ni diskuterar matematik
Konkreta mål för dig som elev
    Du ska kunna
  • jämföra olika delar av olika helheter
  • använda samband bråk-decimal-procent
  • förkorta och förlänga bråk
  • dividera med stora tal
  • använda strategier vid problemlösning
Ord och begrepp
som hör till området

    helhet, bråk, decimaltal, procent, andel, bråkform, blandad form, heltal, fjärdedel, åttondel, tiondel, femtedel osv
Bedömning
Så här kommer du att få visa vad du lärt dig
  • Genom lösa problemuppgifter
  • Diagnos
  • Muntliga uppgifter
  • Diskussioner i grupp och helklass

måndag 6 oktober 2014

Veckobrev v. 40



Vecka 40


Den här veckan har vi haft mattetest för att se vad vi kan och inte kan. Uppgifterna var från ett prov som vi ska göra om cirka 1 år. Vi tycker dom var leta. Vi har lärt oss ett smart sett att räkna ut multiplikation det finns en video på bloggen där vi visar hur man gör det.

På so har vi kolat på ett program som heter Sveriges historia. Det var väldigt lärosamt tycker vi.

På NO har vi börjat med att göra en solfångare (solpanel). Sen ska man kunna se på något set om den funkar. På rasterna har Ruben och Theodor gjort experiment med 101 experiment det finns masa saker där i lådan. Kanske det finns en video på bloggen snart.

På SV har vi skrivit insändare till saker som vi vill ändra på. Och i fredas skrev vi rent texten på datorn.

På Eng har vi haft läxförhör med en ny lärare. Och vi ska göra manus till en serie som vi gör på bilden.

På bilden har vi gjort en karaktär till våran serie vi ska börjat nästa vecka.

På idrotten har vi varit ute och prövat friidrott och i fredas har vi varit inne och skört Harry Potter. Det var första gången vi hade idrott inne i 5an

På musiken har vi spelat piano och lärt oss olika ackord det var roligt.


Theo och Ruben

fredag 3 oktober 2014

LPP Vasatiden

2014.09.29
Ämne: Historia (hi)
Årskurs: 5 ht
Vasatiden 1521-1611
Förmågor
Historia:
* Du har baskunskaper om hur det var förr i tiden och om hur historiska händelser och personer. (heja 1)
* Du kan diskutera på ett enkelt sätt hur samhället förändras, vad människor gör och hur de lever. Du diskuterar orsaker och följder till detta på ett enkelt sätt. (heja 2)
* Du kan använda historiska källor för att dra enkla slutsatser om hur människor lever. Du diskuterar på ett enkelt sätt hur källorna kan användas. (heja 5)
* Du kan använda historiska begrepp på ett ganska bra sätt när du studerar historia, diskuterar historia och använder historiska källor. (heja 7)



Centralt innehåll
Historia
Norden och Östersjöriket Sverige, cirka 1500—1700
  • Nordens och Östersjöområdets deltagande i ett globalt utbyte, till exempel av handelsvaror, språk och kultur.
  • Den svenska statens framväxt och organisation
  • Det svenska Östersjöriket. Orsakerna till dess uppkomst och konsekvenser för olika människor och grupper runt Östersjön. Migration till och från samt inom det svenska riket.
  • Reformationen och dess konsekvenser för Sverige och övriga Europa.
  • Vad historiska källor, till exempel brev och andra dokument, kan berätta om likheter och skillnader i levnadsvillkor för barn, kvinnor och män jämfört med i dag.
    Hur historia används och historiska begrepp
  • Exempel på hur forntiden, medeltiden, 1500-talet, 1600-talet och 1700- talet kan avläsas i våra dagar genom traditioner, namn, språkliga uttryck, byggnader, städer och gränser.
  • Hur historiska personer och händelser, till exempel drottning Kristina, Karl XII och häxprocesserna, har framställts på olika sätt genom olika tolkningar och under skilda tider.
  • Vad begreppen förändring, likheter och skillnader, kronologi, orsak och konsekvens, källor och tolkning betyder och hur de används i historiska sammanhang.
  • Tidsbegreppen vikingatiden, medeltiden, stormaktstiden och frihetstiden samt olika syn på deras betydelser.


Ord och begrepp
Namn och händelser
  • legoknektar/soldater
  • fogde
  • uppror
  • statskyrka
  • påve
  • protestanter
  • arvrike
  • armé
  • abdikera
  • predika
  • bergsmän
  • Gustav Eriksson (Vasa)
  • Nils Dacke
  • Dackefejden
  • Olaus Petri
  • Drottning Margareta
  • Kristian II
  • Karin Månsdotter
  • Tyhco Brahe
  • Johann Gutenberg
  • Christoffer Columbus
  • katolska kyrkan
  • katolik
  • statskassa
  • flotta
  • reformation
  • Dackefejden
  • självständig
  • fästningar
  • stat
  • äldre vasatiden (1521-1611)
  • riksföreståndare
  • Karl IX
  • Johan III
  • Erik IV
  • Martin Luther
  • Sigismund
  • Kung Henrik VIII (1491-1547)
  • Drottning Elisabeth I (1533-
    1603) Huset Tudor
  • Fredinand Magellan
  • Vasco da Gama
Konkreta mål
för dig som elev.
  1. 1)  fakta
  2. 2)  resonera om orsaker och konsekvenser
  3. 3)  slutsatser om människor i historiska källor
  4. 4)  källornas trovärdighet
1)
Du ska kunna minst
- 10 av begreppen ovan

- 5 av de viktigaste personerna (tex. Gustav Vasa, Olaus Petri, Martin Luther, Nils Dacke, Karl IX, Johan III, Erik IV)
- 3 av händelserna under Vasatiden (tex. Gustavs äventyr i Dalarna, reformationen, bakgrunden till Vasaloppet, hur det gick till när Gustav blev kung, Dackefejden)
Du ska veta:
- när Gustav valdes till kung och hur firar vi den dagen idag.
- vad ett arvrike är.

2)
Du ska kunna resonera om orsaker till (varför det hände):
- att Gustav Vasa blev kung i Sverige - upproret Dackefejden
- Gustav Vasas äventyr i dalarna
- Vasaloppet

- reformationen
Du ska kunna resonera om konsekvenser av (hur blev det sen?):
- att Gustav Vasa var kung i Sverige, både under Vasatiden (tex. hur levde människor? vilka förändringar skedde i samhället? Vad gjorde folket?) men även spår i vår tid
- Gustav Vasas äventyr i dalarna - reformationen
- arvrike

3)
Du ska kunna:
- dra slutsatser om hur människor levde utifrån historiska källor. 4)
Du ska kunna:
- diskutera om de historiska källorna går att använda



Bedömning
Bedömning sker utifrån Heja punkterna 1, 2, 5 och 7 i historia. Dels kommer vi att göra ett skriftligt prov, men även engagemanget under lektionerna har även stor betydelse.


Arbetsgång
Förslag på arbetsgång:
* vi läser ur boken, tillsammans och ensamt
* vi tittar på Sveriges Historia och pratar om innehållet
* spela teater
* instuderingsfrågor
* vi diskuterar i par och helklass frågor från nationella prov
* gör egna instuderingsfrågor
* arbeta med iPads
* arbete med lathund; hur människor levde innan vasatiden, under och därefter * läxor, både att läsa och titta på klipp
* något sorts prov. Troligen i traditionell form, men skriva svaren på datorn om man vill.
* Pling Plong